събота, септември 18, 2010

Военни изобретения на Леонардо Да Винчи


Талантливият човек е талантлив във всичко. Без преувеличение тази поговорка може да се отнесе към Великия Леонардо. И сега неговите изобретения продължават да  възбуждат умовете на нашите съвременници...
1. АВТОМАТИЧНО ОРЪДИЕ
На рисунката отдолу е изобразено още едно автоматично оръдие с нясколко оръжейни стойки и подемници, изобретено от Леонардо.


2. АВТОМАТИЧНА ЗАПАЛИТЕЛНА  СИСТЕМА С ФИТИЛ
На тази рисунка на Леонардо е изобразено устройство за отваряне на съдината с барут и едновременно неговото запалване. Спуснатият фитил се запалва "в устата на змията", петлето се дърпа назад, огъня обхваща барута във вече отворения контейнер.

3. БРОHИРАH ФУРГОH (ТАНК)
Идеята за покрития вагон-платформа, атакуващ вражеските редици начело на настъпващите войски, е възникнала в средните векове и е била с ентусиазъм подхваната в XIV- то столетие. Леонардо да Винчи е разработил тежък фургон във формата на костенурка, въоръжен от всички страни с оръдия и обкован с броня. Проблемът с  преместването на тази платформа са се надявали да решат с помощта на съдове с платна, но вместо това Леонардо е предложил да поставят вътре във вагона 8 души, които да го приведат в движение, използвайки кутия със зъбен механизъм, свързана с колелата. Той даже е мислил за замяната на хората с коне, но мисълта за това, че животните могат да се паникьосат, когато се намират в такова тясно и шумно пространство, го е разубедила. Леонардо споменава и друг вид платформа въоръжена с коси.


4. ВАРИАHТИ НА СКОРОСТРЕЛHИ ОРЪДИЯ 
Голямо внимание Леонардо е отделял на проектирането на автоматическо огнестрелно оръжие. За повишаване на мощността и скоростта на огъня той разположил като ветрило множество дула.
 
5. ГИГАHТСКИЙ АРБАЛЕТ
Размерите на изобразеният на рисунката отдолу арбалет е доста по- голям от обикновения ръчен арбалет. Това по своя род оръдие, е било предназначено да осигури голяма бойна сила. ОТ описанията на Леонардо е видно, че отворени раменете на арбалета, т.е. дължината му до мястото на прикрепване на тетивата е била 42 дължини на дръжката, а в разтворено разстояние – 42 дължини на раменете (грубо 24 метра). Той е трябвало да бъде поставен върху “каручка” с ширина 2 и дължина 40 дължини на дръжката. Колелата на каручката са били под ъгъл, за да им се предаде устойчивост при стрелбата. стрелата за този арбалет се е изготвяла от плоски части с цел да се увеличи нейната здравина и гъвкавост. Тетивата се е опъвала с помощта на специален механизъм показан в десния долен ъгъл на рисунката. Отляво е изобразен спусковият механизъм.

6. КАТАПУЛТ С ЛЕБЕДКА
Катапултът представлява едно от най- древните традиционни видове оръжие. Катапултът с лебедка е имала гъвкаво рамо, което се е извивало назад с помощта на ръчна лебедка, а също така и “кошница”, в която, с помощта на стълба са се поставяли камъни за хвърляне. Резето на лебедката се е дърпало, освобождавайки гъвкавото рамо. То, на свой ред, е удряло по кошницата, която е изхвърляла камъка на значително разстояние. Група от такива катапулти, стрелящи по врага е могла да осигурява прекрасна защита.


7. ПРОДЪЛГОВАТИ ОРЪДЕЙНИ ГЮЛЕТА 
Експериментирайки с потоци вода, Леонардо е достигнал до извод, свързан с влиянието на въздуха върху траекторията на полета на оръдейните гюлета. Този проблем той решил с помощта на продълговати снаряди, актуални и до наши дни. Те са имали аеродинамична форма и направляващи крила.

8. ПОКРИТА КАРУЦА ЗА ЩУРМУВАНЕ НА ВРАЖЕСКИ УКРЕПЛЕНИЯ
От Античността Леонардо е заимствал покритата стълба върху подвижна платформа на колела. Приближавайки се към стената на съответно разстояние, с помощта на въжета е било възможно  да се пусне мостик (закрит със заострен покрив) именно на това място на крепостната стена, откъдето войниците са могли безопасно да проникнат сред вражеските отбранителни позиции.

9. СТЪЛБИ ЗА ЩУРМУВАНЕ НА ВРАЖЕСКИ КРЕПОСТИ
Леонардо е разработил методика както на нападението, така и на отбраната. Той е нарисувал множество варианти на въжени стълби, с помощта на които е било лесно да се поставят в основата на стените.

10.МОДЕЛ НА КАРТЕЧНИЦА 
Тази  конструкция е била наречена от учения "мускет под формата на органни тръби". На каручка са се поставяли три стойки с дула (по 11 дула на всяка) с мощността на 33 зареждания.  Установката се е въртяла. Когато една от стойките е стреляла, втората се е презареждала, а третата е изстивала, то мощността на огъня се е повишавала и се създавала непрекъснатост на обстрела. Оръдието се е снабдявало с винтов механизъм, регулиращ повдигащата част.

11. ПАРАШУТ
  
12. ЛЕТАТЕЛЕН АПАРАТ

13. РОБОТ

14. СКОРОСТРЕЛЕН ОГHЕВИ АРБАЛЕТ
Арбалетът е традиционно бойно оръжие, което Леонардо да Винчи се е опитвал да модернизира за сметка  на повишение на "силите" и скоростта на огъня. Стрелецът, седящ в средата на огромното колело, е бил длъжен само да се прицелва точно и да пуска стрелата. Презареждането на четирите арбалета се е осъществявало автоматично, в резултат на завъртането на колелото, към което са били прикрепени.  То се е привеждало в движение ръчно от група хора, прикрити за безопасност с дървен щит. Към стрелеца арбалетите попадали вече заредени и готови за бой. По такъв начин, значително са се повишавали скорострелността и разрушителната сила на това оръжие.

Няма коментари:

Публикуване на коментар